Ďalekohľad Bresser Condor 10×42

Možno to bude znieť prekvapujúco, ale po otvorení kartónovej škatule a vybratí ochranného púzdra s ďalekohľadom, ktoré bolo naozaj špičkovej kvality som si musel opätovne preveriť do akej cenovej kategórie ďalekohľad Bresser Condor 10×42 vlastne patrí. Súčasťou recenzií často bývajú oveľa drahšie exempláre, s oveľa horšími a nekvalitne spracovanými púzdrami, mnoho výrobcov sa dokonca snaží razantne šetriť na súčasti dodaného balenia a výbave. Bresser Condor 10×42 však určite nie je takýto prípad. Asi toľko na úvod, poďme sa spoločne pozrieť či sa samotný ďalekohľad so svojimi parametrami vyrovná kvalite jeho púzdra.

Optika Bresser Condor

Môj prvý dojem pri pohľade cez ďalekohľad konštrukcie roof bol celkom dobrý-obraz bol jasný, čistý a ostrý. Počas mojej recenzie som sa snažil porovnať získaný obraz s ďalším ďalekohľadom od firmy Bresser a to konkrétne Bresser Luchs 8×42. Menil som ich pomerne často, pričom som veľmi pozorne porovnával získaný obraz a môžem čestne prehlásiť, že obraz získaný s oveľa drahším Bresser Luchs je len nepatrnne lepší, snáď len o trošku ostrejší a jasnejší. Týmto nechcem poukázať na to, že by obraz v Bresser Condor bol nekvalitný, skôr poukázať na skutočnosť, že napriek pomerne nízkej cenovej hladine, je získaný obraz skutočne veľmi dobrý.

Šošovky & ochranné pokrytie optických hranolov

Firma Bresser používa v ďalekohľadoch rady Condor optické hranoly konštrukcie roof zo skla BaK-4-jedná sa o špičkové optické sklo schopné vytvárať brilantne čistý obraz. Optika je plne viacvrstvovo pokrytá, t.j. všetky optické plochy v priamom kontakte s vonkajším vzduchom dostali viacnásobné pokrytie antireflexnou vrstvou umožňujúcou prienik väčšieho množstva svetla k oku pozorovateľa. Čo možno ďalekohľadu chýba a často touto opciou disponujú práve drahšie modely je fázové korekčné pokrytie skiel optických hranolov, ktoré udržiava svetlo v správnej farebnej fáze. Jedná sa o pomerne finačne náročný technologický proces a to je práve jeden z dôvodov, prečo sa často nevyskytuje u lacnejších ďalekohľadov.

Telo ďalekohľadu

Impozantnou vlastnosťou ďalekohľadu Bresser Condor 10×42 je jeho hmotnosť 666g!Jedná sa o model,ktorý je ľahší ako veľká vačšina klasických ďalekohľadov konštrukcie roof a jeho celkové rozmery sú skôr kompaktné na to, že sa jedná o variantu 10×42. Podľa údajov výrobcu bol pre konštrukciu ďalekohľadu použitý polymér najnovšej generácie využívaný v raketovej technike práve kvôli jeho pevnostným vlastnostiam a súčasnej nízkej hmotnosti.

Ochranná gumová vrstva na tele ďalekohľadu nie je prílíš gumovo mäkká a elastická ako sme zvyknutí u iných typov ďalekohľadov, je pevnejšia a zabezpečuje ochranu optiky pred menšími nárazmi. Celkovo je ďalekohľad Bresser Condor dobre vyvážený. Môžem potvrdiť, že sa jedná o ľahký ďalekohľad, čo zvlášť oceníte pri dlhších prechádzkach a dlhšom použití.

Vodeodolnosť
Condor 10×42  je vodotesný (test ponorenie do hĺbky 1m po dobu 60sec.), plnený dusíkom ako prevencia vnútorného zahmlievania, čo ho robí dobrou voľbou pre používateľou, ktorí sú rozhodnutí tento model používať v oblastiach s možnými výkyvmi počasia, v miestach so zvýšenou vlhkosťou alebo náhlymi zmenami okolitej teploty.

Očnice
Otočné výsuvné očnice celkovo fungujú veľmi dobre a spoľahlivo. Umožňujú zakliknutie v dvoch pozíciách-plne vysunuté alebo úplne sklopené. Nemajú však zakliknutie v žiadnej medzipolohe, ako ste možno boli zvyknutí pri iných modeloch ďalekohľadov.

Zaostrovanie
Zaostrovanie ďalekohľadu je hladké a pomerne presné. Pre zaostrovanie je použité centrálne ostriace koliečko. pričom zaostrenie od najbližšieho možného bodu ostrenia (3m) až do nekonečna predstavuje otočenie o dve otáčky. Niekomu môže skôr vyhovovať menší rozsah otočenie koliečka pre zaostrenie, ale neodškriepiteľnou výhodou ostrenia v takomto širšom rozsahu je možnosť dosiahnuť jemnejšie zaostrenie oveľa ľahšie.

Nastavenie dioptrie je umiestnené na pravej očnici, chod regulátora je hladký a plynulý,ale zároveň dostatočne tuhý,aby nedošlo k náhodnému prestaveniu. Toto nastavenie umožňuje individuálne doladenie šošoviek ,v prípade rozdielu medzi očami používateľa a zohráva dôležitú úlohu v korektnom nastavení a správnom zaostrení ďalekohľadu.

Súčasti balenia
Ako už bolo spomenuté súčasťou dodávky tohoto ďalekohľadu je mäkké púzdro špičkovej kvality, ktorého súčasťou je aj vnútorné vrecko. Vrecko možno flexibilne využiť na odloženie handričky pre čistenie optiky, kľúčov od auta a pod. Púzdro je navrhnuté dobre a účelne, napriek tomu, že sa jedná o „mäkké“ púzdro poskytuje adekvátnu ochranu optiky a ďalekohľadu. Výrobca si dal na tomto púzdre skutočne záležať napriek tomu, že sa jedná o pomerne lacný model. Ďalekohľady v dvojnásobnej cenovej relácii bývajú často dodávané s oveľa horšími a menej prepracovanými púzdrami a doplnkami. Je trošku na škodu veci, že dodávaný popruh na krk nekopíruje kvalitu púzdra, možno však konštatovať,že svoj účel celkom plní. Krytky objektívu ľahko zapadnú na určené miesto, sú navyše osadené dodatočným výstupkom pre elimináciu nežiadúceho vypadnutia. Pozitívom je možnosť demontáže krytiek v prípade, že o ich využívanie nemáte záujem.

Štatistiky

Nie je žiadným tajomstvom,že kombinácia zväčšenia 10x s periemerom objektívu 42mm býva obľúbenou konfiguráciou ďalekohľadov na pozorovanie divej prírody resp. ďalekohľadov na všeobecné použitie. Presne tento typ ďalekohľadu možno úspešne využiť aj na safari. Predstavuje ideálny kompromis medzi dostatočným zväčšením, zorným poľom, svetelnosťou a celkovými rozmermi. Ďalekohľad konfigurácie 10×42 nás dokáže adekvátne vtiahnuť do sledovaného deja bez nutnosti stabilizácie obrazu s použitím statívu, pričom zorné pole je stále dostatočne veľké aj na špecifické pozorovania ako je napr. pozorovanie vtákov.

Čo sa týka ďalších parametrov Bresser Condor 10×42  disponuje výstupnou pupilou 4.2 a stmievacím faktorom 21. Jedná sa o dostatočné hodnoty pre použitie ďalekohľadu za zníženej viditeľnosti, za súmraku, za svitania a pod. Ako už bolo veľa krát povedané tieto parametre nám nehovoria nič o kvalite použitej optiky, kvalite optických hranolov, ochrannom pokrytí a iných technických špecifikách, slúžia len na porovnanie užitkových vlastností ďalekohľadov rôznych konfigurácií za zhoršených svetelných podmienok. Stále platí že Bresser pritom v ďalekohľade Condor 10×42 ponúka pomerne dobrú optiku, optické hranoly a ochranné pokrytie, ktoré umožňuje vytvoriť jasný a ostrý obraz.

Zdanlivé zorné pole ďalekohľadu Bresser Condor 10×42 predstavuje 101m na 1000m. Môžeme otvorene priznať, že je to pomerne málo v porovnaní s najlepšími ďalekohľadmi ako je napr. Swarovski 10x42EL s hodnotu 112m na 1000m, faktom ale zostáva 15x vyššia cena ďalekohľadu Swarowski v porovnaní s Bresser.

Najbližšia vzdialenosť zaostrenia predstavuje 3m, čo je priemerná hodnota. Najlepšie ďalekohľady so zväčšením 10x vo všeobecnosti disponujú najbližším zámerným bodom v rozmedzí 2,4-2,7m.

bresser-condor-10x42-binoculars2

Záverečné zhrnutie

Pri zvážení ceny za akú je možné kúpiť ďalekohľad Bresser Condor 10×42 možno konštatovať, že sa jedná o pomerne dobrú kúpu. Použitá optika je dobrá, ale musíme otvorene priznať, že pri miernom navýšení rozpočtu na kúpu ďalekohľadu existujú aj lepšie modely. Takže celú recenziu možno uzatvoriť s potvrdením, že pokiaľ sa zameriavate na hľadanie dobrého ďalekohľadu v nastavenej cenovej relácii a s obmedzeným rozpočtom Bresser Condor 10×42 je pre Vás dobrou voľbou. Breser Condor oceníte tak pri campovaní, cestovaní, sledovaní športových podujatí ako aj sledovaní vtákov a divej prírody.Jedná sa o dobrý ďalekohľad v určenej cenovej relácii a jeho kúpou neurobíte žiadnu chybu.