Čo je to fotopasca a ako funguje?
Fotopasce alebo tzv. kamerové pasce nám pomáhajú sledovať prítomnosť zvierat a zaznamenávať ich správanie. Dokážu odhaliť neoceniteľné informácie o vzácnych druhoch aj ich biotopoch, ktoré potom možno použiť za účelom zabezpečenia ich efektívnej ochrany. Správne nastavenie fotopascí zvyšuje ich výkon a výťažnosť dát.
Naši odborníci Vám v tomto článku poskytnú informácie o fungovaní fotopascí ako aj základné rady pri výbere kamier, nastavovaní fotopascí na rôzne účely, ochrane pred zvieratami ako aj poskytnú informácie ako efektívne zabezpečiť ich nepretržitú činnosť.
Za posledné desaťročie sa milióny ľudí na celom svete už niekedy stretli s pojmom kamerová pasca. Autentické obrázky a videá z fotopascí už boli použité v nespočetných dokumentárnych filmoch, sú široko zdieľané na sociálnych sieťach a boli predmetom viacerých vedeckých projektov Menej známa je skutočnosť, že fotopasca má dlhú históriu, ktorá siaha viac ako 100 rokov dozadu. Za tento čas prešla experimentálnym vývojom technológie, ktorú v súčasnosti využívajú tisícky fotografov, poľovníkov, ochranárov či biológov.
Moderná fotopasca je digitálny fotoaparát pripojený k infračervenému senzoru, ktorý dokáže „vidieť“ objekty, ktoré sa pohybujú, napríklad zvieratá. Keď sa zviera pohne okolo senzora, fotoaparát zaznamená obrázok alebo video na pamäťovú kartu. Vo viacerých terénoch sú inštalované fotopasce, ktoré nepretržite monitorujú určitú oblasť biotopu celé týždne či dokonca mesiace a zaznamenávajú najvzácnejšie udalosti, ktoré sa v prírode dejú, či už pohyb mačky alebo prepadnutie vtáčieho hniezda predátorom.
Fotopasce sú voči divej zveri neškodné, pretože divej zveri nespôsobujú takmer žiadne rušenie. Zároveň vytvárajú trvalé a vzácne záznamy o zvieratách.
Aký význam majú fotopasce?
Fotopasce poskytujú údaje o umiestnení druhov, veľkosti populácií a interakcii druhov. Pomáhajú nám pochopiť, ako ľudia a hospodárske zvieratá vzájomne na seba pôsobia a ako fungujú s inými zvieracími druhmi v divočine.
Vďaka vývoju sieťových kamerových lapačov, ktoré sú schopné odosielať obrázky cez telefón alebo satelitné siete takmer v reálnom čase, ľudstvo dostalo nový nástroj v boji proti pytliactvu. Nové softvérové nástroje a štatistické modely tiež výrazne uľahčujú a urýchľujú získanie vysoko kvalitných informácií z tisícov obrázkov, ktoré môžu rýchlo generovať fotopasce. To zlepšuje naše chápanie vplyvov človeka na divokú zver a pomáha správcom pozemkov prijímať lepšie rozhodnutia.
Fotopasce sa používajú na získanie obrazu o celých spoločenstvách druhov, vrátane toho, ako sú štruktúrované a ako druhy interagujú v priestore a čase.
Môže byť fotopasca pre divú zver škodlivá?
Aj keď názov „fotopasca“ vyznieva hrozivo, v skutočnosti voľne žijúcej divej zveri vôbec neškodí a nespôsobuje ani žiadne rušenie. Práve naopak. Fotopasca vytvára hodnotné trvalé záznamy o zvieratách. Termín „fotopasca“ je odvodený od spôsobu, akým sa život divej zveri „zachytáva“ vo „filme“. Fotopasce sú obyčajné kamery vybavené infračervenými senzormi, ktoré snímajú fotografie, kedykoľvek cítia pohyb v lese. Aj keď samotné zariadenie nie je komplikované, umiestnenie kamier zvyčajne na odľahlých miestach ako aj prístup k nim je pomerne veľmi zložitý. Výstup ku fotopasci trvá niekedy aj celý deň. Fotopasce sa musia občas premiestňovať, pretože ich záblesky často upozorňujú zvieratá na ich prítomnosť, čo má za následok to, že zver sa potom týmto oblastiam začína vyhýbať.
Fotopasciam nepraje vlhké a horúce podnebie mnohých lesných lokalít, kedy fotoaparáty nefungujú správne.
Zachytenie statickej snímky alebo videa z fotopasce sa spúšťa pasívnym infračerveným detektorom, ktorý reaguje, keď sa v jeho detekčnej zóne pohybuje niečo teplejšie alebo chladnejšie ako pozadie.
Slabým miestom fotopascí je ich cieľová detekcia, preto je potrebné nastaviť ju tak, aby sa zvieratá pohybovali cez svoju detekčnú zónu, nie smerom k alebo od kamery. Odporúča sa nastaviť krátku doby spúšte. Po zotmení fotopasce osvetlia objekt infračerveným svetlom, ktoré zvieratá ťažko vidia, alebo bielym svetlom, ak sú potrebné farebné obrázky.
Cez deň sú statické snímky a videozáznamy snímané farebne a v noci monochromaticky pod infračerveným žiarením alebo farebne s bielym osvetlením. Odpoveď na otázku, kam je potrebné umiestniť fotopasce, závisí od účelu monitorovania. Výkon fotoaparátu je citlivý na výšku a uhol, v ktorom sú namontované. Maximálna detekcia kamier je tesne pod výškou ramien cieľa, preto je potrebné nastaviť ju vodorovne. Aby ste sa vyhli veľkému počtu falošných spúšťačov, nastavte pre vegetáciu v detekčnej zóne obmedzenie na pohyb. Udržujte fotoaparáty čisté a často vymieňajte batérie.
Napriek veľkému potenciálu fotopascí je s nimi spojené veľké množstvo výziev. To môže byť pre nových používateľov technológie frustrujúce a môže to viesť k mrhaniu ich času aj zdrojov. Náš tím špecialistov Vám poskytne všetky informácie potrebné na čo najrýchlejšie uvedenie fotopascí do prevádzky. Naším cieľom je maximalizovať účinnosť fotopascí pre ochranu a ekologický výskum. Predstavíme Vám technológiu, pomôžeme vám rozhodnúť sa, či sú fotopasce vhodné pre vaše potreby, poradíme Vám, ktoré informácie potrebujete vedieť pri nákupe fotopascí, či poskytneme potrebné odporúčania, ako presne rozmiestniť fotopasce v teréne.
Neviete si rady ako vybrať fotopascu? Pomôže vám tento článok: www.roy.sk/ako-vybrat/ako-vybrat-fotopascu